ePrivacy and GPDR Cookie Consent by TermsFeed Generator
21. 12. 1939 - 2. 1. 2010

Dědečku, kdy jsi začal sportovat?
Se sportem jsem začal ve čtrnácti letech po příchodu do Otrokovic. Dělal jsem atletiku a běžecké lyžování, kde jsem si vyjel první výkonnostní třídu.

Kdy jsi se začal věnovat orientačnímu běhu?
Po absolvování základní vojenské služby.

Proč jsi začal s OB?
Závodí se v lese bez diváků, nemusíš jít až na hranice svých možností. Tempo si zvolíš podle sebe a není důležité, zda závod bereš jako procházku nebo boj s časem. Nikdo ti nevyčítá, když přijdeš z lesa s košíkem plným hub (smích).

Jakým způsobem jsi se dostal do reprezentace?
V té době se běhali tak zvané žebříčky a celostátní závody. Celostátních závodů bylo osm po celé ČSSR a prvních šest závodníků bylo vybíráno do reprezentace.

Jak dlouho jsi byl v reprezentaci?
V reprezentaci jsem působil šest let. Jezdil jsem na mezinárodní utkání například do Švédska, Norska, Švýcarska, Dánska, Finska, Rakouska, Bulharska, Maďarska, východního Německa či na Slovensko. Samozřejmě se mezinárodní závody konaly i u nás.

Kterého vítězství si nejvíc ceníš?
Prvního místa na mistrovství Česka v roce 1969 a druhého místa na mezinárodních závodech ve Švýcarsku.

Co jsi dělal po skončení v reprezentaci?
Věnoval jsem se mapování a kreslení map, stavbě závodních tratí, rozhodčího na závodech a trenérské činnosti dětí a dorostu v orientačním běhu v Otrokovicích a později v Luhačovicích. V letech 1971 - 1972 jsem pomáhal s přípravou mistrovství světa.

Do kolika let jsi se OB věnoval?
Do svých 55 let.

Je nějaký rozdíl mezi OB dnes a když jsi ho běhal ty?
Jistě, z počátku u nás probíhaly závody ve vícečlenných hlídkách, od roku 1960 se závodí individuálně. Závodilo se podle vojenských map, které se musely vracet proti popisu. Pořadatel byl vždy jednou nohou v kriminále, pokud by se nějaká vojenská mapa ztratila. Po roce 1965 se začaly vyrábět první speciální mapy pro OB, tyto mapy si závodník může nechat na památku.

Co ti orientační běh dal?
Poznal jsem velkou část Česka a Evropy, získal jsem spoustu nových přátel, orientační běh mě naučil spoléhat se sám na sebe a lásku k přírodě.

František Škoda st.
Československý reprezentant v orientačním běhu
Držitel zlaté a bronzové madaile z mistrovství ČSR v OB a medaile IOF za zásluhy o MS v OB konané v roce 1972 v ČSSR

Poslední rozloučení s panem Škodou proběhne v úterý 5. 1. 2010 ve 14:30 hod. v zámecké kapli v Luhačovicích.