ePrivacy and GPDR Cookie Consent by TermsFeed Generator
Velikonoční soustředění proběhlo po dvou letech opět na Slovensku.

Tradiční SCM sestavu doplnila hrstka závodníků z Košic a Martina. Program byl zaměřený na lesní disciplíny. Jednotlivé fáze až do extrému cvičily pečlivé mapování ve vrstevnicově členitém terénu, ve kterém byl už tak obtížný běh ztížený o všudypřítomnou kamenitou podložku.

NOB byl první fází, která nás seznámila s lesem. Průzkum terénu proběhl zdárně, někteří si pravděpodobně vytvořili osobáky v průměru na kilák. Dopředné plánování - volba, výběr a pečlivé čtení+vnímání tvarů, to vše pod přísným dohledem buzoly - byly nutné činnosti vedoucí k bezpečné navigaci. Z výsledků (měřeno ručně) je patrné, že se to moc nedařilo. Na druhou stranu je pravda, že v takovém terénu nejsme zvyklí běhat ani za dne, natož v noci. Učit se, učit se,... Mapy - T1, T2, T3.

A učíme se dál. Při KOMBOTECHU jsme mohli vnímat vrstevnicové tvary už za denního světla. Mapy - T1, T2, T3; výsledky fičáku.

Po dvou seznamovacích fázích přichází MIDDLE. Lépe řečeno trať middlového charakteru, protože tříkilometrový pytlík se mi opravdu stavit nechtělo. Tratě opět prověřily veškeré činnosti navigačního plánování a pečlivost realizace. Členitý terén přímo vybízel ke ztrátě kontaktu s mapou, takže pozornost byla opravdu nutná. Největší chyby se dělaly na delších postupech a bylo by dobré si zapamatovat, že middle není jen o hadu krátých postupů, kde je možné nedostatečné mapování ještě kompenzovat správným odběhem. Na delším postupu se zvyšuje riziko neudržení směru, proto je nutné v rámci postupu dopředu vytipovat vhodné objekty a ty pak při cestě vnímat. Až zpětné dosazení reality do mapy často vede k paralelní chybě, zejména v podobném terénu. Mapy - T1, T2, T3; výsledky.

V sobotu byla na programu KLASIKA v Mošovcích. Mnohem příjemnější podklad umožnil vyvinout mnohem zajímavější běžeckou rychlost na rovině. V horském lese se však rovina občas nakloní... Trénink byl zaměřený především na volby postupů. Z reakcí v cíli (ještě že jsem vás neslyšel v lese :-)) a některých mezičasů se však zdá, že ne všechny obíhačky byly výhodné. Vzdálenost hraje při volbě postupu podstatnou roli a kdo běží spíš konstantním tempem a nedokáže na cestě dostatečně zrychlit, měl volit spíš přímější postupy. Trénink také odhalil vytrvalostní rezervy. Mapy - T1, T2, T3; výsledky. Medvěda jsme nepotkali, takže jsme se mohli dříve či později nerušeně vypravit na odpolední fázi do termálných kúpelí v Turčianských Tepliciach.

Posledním tréninkem byl HROMAĎÁK opět v Malinové. Kontaktní faktor, ale snad i lepší pochopení vrstevnic a sžití s komplikovaným terénem vytvořil z tréninku zběsilou honičku v tempu konečně hluboko pod 10´/km :-). Několika jedincům se bohužel podařilo disknout na špatném pořadí motýlku či úplném vynechání kontroly. Nejsou to první ani poslední podobné prohřešky, takže je třeba zdůraznit zvýšenou pozornost na zákres trati při podobné motanici, takové chyby jsou zbytečné... Ukázky variant - T1, T2, T3; výsledky.

Po návštěvě Švédských, Španělských, Slovinských,... terénů v nedávné době se někteří zkušenější dokázali rychle adaptovat na složité vrstevnice. Zejména mladší závodníci ale poznali novou dimenzi orienťáku. Nechť jsou nové zkušenosti co nejdřív zúročeny.