J. A. Komenský – Učitel zdravého životního stylu

Jak již napovídá titulní obrázek na těchto webových stránkách, Uherský Brod je město významně spojené se životem Jana Amose Komenského.

Tento slavný myslitel, spisovatel a filozof v Uherském Brodě část svého života pobýval. Někteří komeniologové se dokonce domnívají, že toto krásné historické město bylo jeho rodištěm. Dnes je zde otevřeno muzeum věnované jeho bohatému životnímu dílu, které rozhodně stojí za návštěvu.

Jistě všichni dobře víte, že pole působnosti Jana Amose Komenského bylo velmi široké. Světové renomé si získal především jako skvělý pedagog, díky čemuž si vysloužil přízvisko Učitel národů. Někoho však možná překvapí, že se zabýval také zdravou stravou a vůbec zdravým životním stylem. Jak jinak by se taky mohl dožít v té době požehnaných 78 let? Mimo jiné je autorem citátu: „Základem zdraví a štěstí je střídmost ve všem, v jídle, v pití i v jiných požitcích. To je tajemství dlouhověkosti.“

Jinými slovy, již na přelomu 16. a 17. století dobře věděl, že ke spokojenému životu je důležitá střídmá, ale kvalitní strava. Na uctění památky tohoto velikána se 400 let poté kvalitní a zdravá strava do Brodu vrátí – a to prostřednictvím stánku Vicko The Chef.

Stánek bude fungovat po oba dny a budou servírovány osvěžující ovocno-zeleninové moky zvané smoothie. V neděli bude připraveno také zdravé a střídmé krmě na bázi Komenského oblíbené pohanky. Všichni jste srdečně zváni!

A na závěr úryvek z jedné historiky nedávno objevené básnické sbírky Poems of Culina in Deliciis od Jana Amose Komenského:

Tak už míří moje kroky
ke stánku Vicko The Chef.
Dám si pudink z tapioky,
budu silný jako lev.
Než jít někam na párek,
dám si smoothie pohárek!

OLYMPUS DIGITAL CAMERA